„Még a tapasztaltabb borfogyasztók is jórészt természetes italként tekintenek a borra, pedig a piacon lévő termékek csupán töredéke készül a hagyományosnak tekinthető módon” – kezdte Nemes Richárd, az autentikus borokat készítő termelőket összefogó mozgalom egyik alapítója, márkaigazgatója. „Nem állítjuk, hogy a különböző szermaradványoknak jelentős egészségkárosító hatása van, de a fogyasztóknak joguk van tudni arról, hogyan és pontosan miből készül az általuk megvásárolt bor. Ugyanakkor, nem kétséges, hogy a vegyszerekre alapuló szőlőgazdálkodás és bizonyos borászati adalékanyagok, kezelések alkalmazása a sokszínűség és az eredetiség megtartása ellen hatnak” tette hozzá.
A Terra Hungarica jelenleg 30 olyan bortermelővel működik együtt, akik aláírásukkal vállalták hogy meghatározott alapelvek mentén igyekeznek megőrizni boraik autentikus jellegét.
„Olvasatunkban az autentikus bor természethű gazdálkodásból származó szőlőből, minimális borászati beavatkozás mellett, adalékanyagok hozzáadása nélkül készül. Az ilyen típusú borok jobban kifejezik az adott termőhely vagy akár a helyi borkultúra sajátosságait” - vélekedik Kató András, a Terra Hungarica társalapítója, a természethű borok kereskedelmével foglalkozó Terroir Club igazgatója. Egy átlagos borfogyasztó figyelmét szinte semmi sem hívja fel egy autentikus módon készült és egy 30 eurócent/liter áron importált, majd feltuningolt bor közötti különbségre. A hazai gasztronómiában és étkezési kultúránkban már láthatóak a változás jelei, egyre több ember gondolja végig, hogy pontosan mit vásárol, nő a tudatos fogyasztók száma. „E tekintetben a bor, mint élelmiszer komoly lemaradásban van, ezért is éreztük időszerűnek az összefogást”